Poradca: Na akú teplotu nastaviť podlahové vykurovanie?

Nastavovanie vykurovania prostredníctvom podlahy sa môže zdať ako celá veda. Nie ste na to však sami – nechajte si poradiť od odborníkov. Pripravili sme si pre vás odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa nastavenia teploty podlahového vykurovania.

Je dobrá vysoká teplota podlahy?

Teplá podlaha ako hlavná výhoda podlahové vykurovania? Minulosť. O modernom veľkoplošnom sálavom vykurovaní v podstate ani netušíte. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať neustále teplá podlaha ako príjemné pozitívum, opak je pravdou. Kedysi sa na maximálne teploty podlahy príliš nedbalo, no dnes už vieme, že dlhodobé teplo prekračujúce optimálnu teplotu nie je vhodné pre naše zdravie. Dlhodobá teplota podlahy nad 35°C negatívne vplýva na kĺby či kŕčové žily.

Aká teplota podlahy je optimálna?

Optimálna teplota podlahy závisí od viacerých faktorov – podlahový materiál, druh miestnosti a či sú osoby v miestnosti obuté. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že pre miestnosti, kde osoby dlhodobo sedia je vhodná teplota 25°C, pre miestnosti kde viac stojíme alebo chodíme je odporúčaná teplota 23°C. Teplota podlahy by určite nemala prekročiť 29°C. Výnimkou je kúpeľňa, kde trávime menej času.

Bosé nohy na podlahe v spálni

Gabotherm – Komfort skrytý pod podlahou

Aká je odporúčaná teplota v jednotlivých miestnostiach v domácnosti?

Pri nastavovaní vykurovania podlahou nestačí dbať iba na teplotu podlahy. Do úvahy je potrebné vziať aj odporúčané teploty v jednotlivých miestnostiach. Zvýši sa tak náš komfort aj zdravie. Optimálne teploty v jednotlivých miestnostiach sú:

  • Obývačka: 21°C
  • Kuchyňa: 21°C
  • Spálňa: 18°C
  • Detská izba: 22°C
  • Kúpeľňa: 23°C

Aká je optimálna teplota vykurovacej vody?

Aj keď to môže byť pre viacerých ľudí prekvapením, teplota vykurovacej vody v podlahe vôbec nemusí byť taká vysoká ako v radiátoroch. Vďaka tomu, že vykurovanie pokrýva veľkú plochu, vykurovaciu vodu stačí regulovať na 30-40°C. To umožňuje šetriť náklady na vykurovanie. Ovládať teplotu môžete prostredníctvom chytrej regulácie, ktorá umožňuje nastaviť požadovanú teplotu pre jednotlivé miestnosti. O všetko ostatné sa postará regulácia za vás.

Máte ďalšie otázky ohľadom podlahové vykurovania? Neváhajte sa na nás obrátiť.

ĎALŠIE ČLÁNKY

Mohlo by vás zaujímať: