Mýty a fakty o vykurovaní: 5 mýtov o teplovodných plošných sálavých systémov

S podlahovkou a s veľkoplošným sálavým vykurovaním a chladením vo všeobecnosti sa spája niekoľko predsudkov, ktoré mnohých ľudí odrádzajú od ich inštalácie. Pozrieme sa spolu na tie najznámejšie mýty a vysvetlíme vám, ako to skutočne je.

Mýtus č. 1 – Podlahovka nemôže byť pod nábytkom ani pod kobercom.

Je pravda, že pre maximálnu účinnosť podlahového vykurovania je ideálne mať nábytok na nožičkách či zavesený na stene. V takom prípade môže teplo jednoducho sálať do zvyšku miestnosti. Avšak aj keď máte nábytok priamo na podlahe, nemusíte sa obávať, že by vám bolo doma chladno. Dôležité je, aká veľká časť podlahy zostane voľná. V prípade kobercov dnes už nie je problém zohnať také, ktoré sú špeciálne prispôsobené na podlahové vykurovanie. Ak máte pochybnosti o usporiadaní nábytku, je vhodné poradiť sa s odborníkom, ktorý navrhne systém podľa vašich požiadaviek. V problematických miestnostiach je tiež možnosť inštalovať plošné vykurovanie do steny alebo stropu.

Mýtus č. 2 – Chladenie od podlahy alebo stropu nie je dlhodobo zdravé pre ľudský organizmus.

Práve naopak. Systémy plošného vykurovania ohrievajú miestnosť, a tak aj ľudský organizmus rovnomerne, čo je pre telo šetrnejšie a príjemnejšie. Pri vykurovaní veľkých plôch tiež nie je potrebné nahrievať ich na takú vysokú teplotu ako menšie zdroje, napríklad radiátory. Teplo tak nie je šírené po miestnosti fúkaním alebo silným sálaním z jedného bodu, takže nevzniká prievan a nevíri sa prach.

Nohy mladého páru po sťahovaní na podlahe

Efektívnosť plošných sálavých systémov závisí od kvality ich inštalácie a kompontentov. Obráťte sa preto radšej na odborníkov vo svojom odbore – Gabotherm.

Mýtus č. 3 – Plošné sálavé systémy sú príliš drahé.

Je pravda, že investičné náklady pri podlahovom, stenovom alebo stropnom vykurovaní a chladení sú vyššie ako v prípade radiátorov. Nejde však o veľký rozdiel. Na druhej strane je prevádzka veľkoplošných sálavých systémov výrazne efektívnejšia a majú tak nižšiu spotrebu. Ďalšou výhodou teplovodných sálavých systémov je, že ich možno pripojiť k tepelnému čerpadlu, vďaka čomu je ich prevádzka prakticky bez nákladov. Už tak nemusíte sledovať vývoj cien energií a počiatočné vyššie náklady sa vám rýchlo vrátia.

Mýtus č. 4 – Iba podlahovka nestačí – aby mi bolo doma naozaj teplo, potrebujem aj radiátory.

Vzhľadom na to, že veľkoplošné sálavé systémy nie sú na dotyk teplé, zakotvila sa v ľuďoch pochybnosť o tom, či dokážu skutočne vyhriať domácnosť. Je pravda, že nevytvárajú toľko tepla ako radiátor, ide totiž o nízkoteplotný vykurovací systém. Keďže sa však zohrieva veľká plocha,  miestnosť je vyhrievaná rovnomerne a vysoká teplota nie je potrebná. Správne nastavená podlahovka vám vykúri (alebo schladí) váš domov na požadovanú teplotu bez toho, aby ste vedeli, že je zapnutá.

Mýtus č. 5 – Trubky v podlahe sa môžu ľahko pokaziť a kvôli oprave budem musieť zničiť celú podlahu.

Trubky teplovodného vykurovania a chladenia majú veľmi dlhú životnosť, a tak sa nemusíte obávať žiadnych prípadných opráv. Od ich inštalácie s nimi už nemáte žiadne starosti. Podlahové vykurovanie vydrží dlhšie ako podlaha, pod ktorou je ukryté. O vysokej kvalite svedčí aj fakt, že všetky nainštalované systémy Gabotherm fungujú bezchybne. Už viac ako 25 rokov.

Spoznajte všetky výhody plošných sálavých systémov Gabotherm. Spoľahlivý systém vykurovania a chladenia domácnosti, ktorý sa postará o teplo vášho domova.

 

ĎALŠIE ČLÁNKY

Mohlo by vás zaujímať: