Ako využiť podlahovku aj v lete: Schlaďte svoj domov veľkoplošnými sálavými systémami

Vedeli ste, že väčšina novostavieb v dnešnej dobe je automaticky vybavená plošným sálavým systémom? Podlahovka, stenovka alebo stropovka sa stali pevnou súčasťou vykurovania moderných domov. Nemusíte na ne však zabúdať ani v lete – môžete si nimi schladiť interiér.


Ako môže podlaha chladiť?

Sálavé systémy sú dnes už štandardom. Z podlahy sa presunuli aj do stien či stropov a vďaka tepelným čerpadlám už nejde len o vykurovanie. Tepelné čerpadlo dokáže aj chladiť, takže v teplejších mesiacoch môžete na chladenie domu použiť teplovodné podlahové vykurovanie. Voda, ohrievaná alebo chladená tepelným čerpadlom a rozvádzaná sálavým systémom po celom dome, je totiž ideálny zdroj na prenos tepla a môže jednoducho nadobudnúť rôzne teplotné stupne.

Vykurovanie a chladenie plošným sálavým systémom riadi regulácia, ktorá pri poklese vonkajšej teploty začne kúriť. Najčastejšie je to obdobie od októbra do mája. Rovnako je možné nastaviť aj chladenie, ktoré prebieha neustále a udržiava príjemnú vnútornú teplotu aj pri vyšších teplotách.

Otec s malým synom čítajú knihu v detskej izbe s podlahovkou

Chladenie sálavými systémami Gabotherm – zdravé vnútorné prostredie aj v lete

Kde sálavý systém umiestniť?

Sálavé chladenie je najúčinnejšie pri čo najväčších plochách. Hovoríme teda o veľkoplošných sálavých systémoch. Práve preto je na chladenie ideálnejšia podlaha alebo strop, ktoré predstavujú v miestnosti najväčšiu plochu. Mnohí ľudia sa obávajú, že pri podlahovom chladení im bude príliš chladno od nôh, avšak vďaka rovnomernému rozloženiu a malým teplotným stratám nie je potrebné dosahovať výrazne nízke teploty, ktoré by boli pre obyvateľov domu nepríjemné.

Najvhodnejšie a pre telo najpríjemnejšie chladenie je určite chladenie stropom. Na druhej strane je to aj o niečo drahšie, a preto je obľúbenejšie využívať podlahovku. Tá je menej finančne náročná na realizáciu a zároveň poskytuje porovnateľný komfort.

Chladenie podlahou a stropom: áno či nie?

Skúsenosti s podlahovým alebo stropným chladením ukazujú mnohé výhody oproti klimatizácii. Vďaka sálavému princípu nefúka žiaden chladný vzduch – nie je tak problém s vírením prachu ani prievanom. Rovnomerné rozloženie tepla je tiež optimálnejšie pre telo. Sálavé systémy nevytvárajú žiaden hluk a nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Okrem toho sú tieto systémy súčasťou interiéru, prakticky neviditeľné, takže neobmedzujú vzhľad interiéru. Vďaka využitiu tepelného čerpadla je ich prevádzka úsporná aj ekologická zároveň. V porovnaní s klimatizáciou chladenie sálavými systémami nie je až tak silné a ide skôr o zvyšovanie komfortu – zamedzuje vyhrievaniu podlahy a nábytku. Interiér domu sa tak neprehrieva a udržuje si príjemnú teplotu.

Výhody chladenia podlahou alebo stropom

  • Žiadne vírenie prachu
  • Žiaden prievan
  • Rovnomerné rozloženie tepla
  • Bez hluku
  • Takmer bez údržby
  • Jeden systém na vykurovanie aj chladenie
  • Neviditeľné v interiéri
  • Ekonomická prevádzka
  • Šetrné k životnému prostrediu

Žena si užíva optimálnu teplotu domova

Systém plošného vykurovania a chladenia Gabotherm – pre váš domáci komfort.

Zistite viac o možnostiach chladenia podlahou, stenou alebo stropom prostredníctvom sálavých systémov Gabotherm.

ĎALŠIE ČLÁNKY

Mohlo by vás zaujímať: