Plošné sálavé systémy vs. radiátory: Porovnanie výhod a nevýhod

Radiátory alebo plošné sálavé systémy? Radiátory sú v mnohých domácnostiach a bytoch bežným spôsobom vykurovania a prechod na plošný sálavý systém sa môže javiť ako veľká zmena. Niektorí ľudia sa môžu obávať, že nebudú mať rovnaký stupeň kontroly nad teplotou v miestnosti alebo že prechod na nový systém bude finančne náročný. V tomto článku vám ukážeme výhody a nevýhody oboch systémov vykurovania. Pozrieme sa tiež na to, prečo je plošné sálavé vykurovanie čoraz častejšou voľbou pre domácnosti a kancelárie.

Porovnanie systémov vykurovania

Plošné sálavé systémy poskytujú väčší komfort a sú lepšie pre naše zdravie. Vytvárajú jemné sálavé teplo, ktoré zahrieva celú miestnosť rovnomerne. V miestnosti tak nedochádza k víreniu tepla a alergénov a nedochádza k vysúšaniu vzduchu tak ako u radiátorov.

Navyše je vďaka nim možné ušetriť na energiách. Sú efektívnejšie pri prevádzke a dokážu ušetriť energiu oproti klasickým radiátorom, ktoré často vyžadujú vyššiu teplotu vody na vykurovanie miestnosti.

Plošné sálavé systémy môžu byť namontované pod podlahou, v stene alebo strope, čo znamená, že sú prakticky neviditeľné a nezaberajú priestor. Klasické radiátory zaberajú veľa miesta a často kazia vzhľad miestnosti.

Veľkou výhodou plošných sálavých systémov je tiež vysoká účinnosť v spolupráci s tepelným čerpadlom. Vďaka napojeniu na tepelné čerpadlo je prostredníctvom plošných sálavých systémov tiež možné chladiť. Prakticky tak nepotrebujete klimatizáciu.

Na druhej strane, klasické radiátory majú tiež svoje výhody. Ich nákupná cena je nižšia a inštalácia (najmä do už existujúcich budov) o niečo jednoduchšia. Ohrev prostredníctvom radiátorov je rýchlejší a umožňuje vykúriť miestnosť za kratší čas. Z tohto dôvodu sa pri vykurovaní plošnými sálavými systémami odporúča ich nevypínať, dokážu tak udržiavať príjemnú stabilnú teplotu bez ohľadu na čas dňa.

Výhody a nevýhody prehľadne

Plošné sálavé systémy (podlahové, stenové, stropné systémy)

Výhody Nevýhody
Rovnomerné rozloženie tepla Vyššia obstarávacia cena
Energeticky úsporné Náročnejšia inštalácia
Bezprašné Dlhší ohrev
Vhodné pre alergikov
Nezaberá priestor v miestnosti
Možnosť chladenia

Radiátory

Výhody Nevýhody
Nižšia obstarávacia cena Nerovnomerné teplo
Jednoduchšia inštalácia Suchý vzduch
Rýchly ohrev Nákladnejšia prevádzka
Vhodnejšie do existujúcich budov Zaberajú priestor v miestnosti

 

Záver:

Avšak, keď sú všetky faktory zvážené, plošné sálavé systémy sú lepšou voľbou. Nielenže sú účinnejšie a ekonomickejšie, ale aj príjemnejšie pre používateľov.

 

Mohlo by vás zaujímať: