Typy plošných sálavých systémov: Elektrické vs. teplovodné systémy

Plošné sálavé systémy fungujú na princípe ohrievania veľkej plochy. Môže ísť o podlahu, stenu či strop. Okrem rôzneho umiestnenia môžu mať aj rôzne prevedenie. Poznáme dva základné typy plošných sálavých systémov – elektrické a teplovodné systémy. Pozrime sa na to, aký je medzi nimi rozdiel.

Elektrické systémy vyhrievajú plochu prostredníctvom elektrických odporových káblov alebo rohoží. Umožňujú nižšiu výšku podlahy a taktiež sú s nimi spojené nižšie investičné náklady.

Avšak na svoje fungovanie potrebujú elektrickú energiu a tak zvyknú mať vyššie prevádzkové náklady v porovnaní s teplovodnými systémami.

Teplovodné systémy využívajú potrubie s horúcou vodou prúdiacou v podlahe. Oproti elektrickým systémom dokážu podlahu vyhrievať rovnomernejšie.

Majú síce o trochu vyššie investičné náklady, ale dokážu ich však kompenzovať nižšími prevádzkovými nákladmi. A to obzvlášť ak sú využívané spolu s tepelnými čerpadlami, vďaka ktorým predstavujú udržateľný spôsob vykurovania domácnosti. To umocňuje aj fakt, že dokážu bez zásahu a problémov fungovať aj 50 rokov.

Okrem tepelných čerpadiel sú kompatibilné aj s tradičnými zdrojmi tepla, ako je napríklad plynový kotol.

ĎALŠIE ČLÁNKY

Mohlo by vás zaujímať: